An'anaviy va IP telefon tarmoqlarini loyihalash va qurish
IP-telefoniyadan foydalanish ko'plab tashkilotlar, ayniqsa mijozlar bilan faol ishlaydigan tashkilotlar uchun dolzarbdir. Bunday tizimdan foydalanish ko'plab muammolarni hal qilish va tashkilotning mijozlar bo'limi faoliyatini osonlashtirish imkonini beradi. Tizimni amalga oshirish uchun uskunalarni loyihalash va o'rnatish tashkilotning xususiyatlarini hisobga olgan holda mutaxassislar tomonidan amalga oshiriladi. Ishning dastlabki bosqichida mijozning vazifasi pudratchiga tashkilot haqida to'liq va dolzarb ma'lumotlarni taqdim etishdan iborat. Taqdim etilgan ma'lumotlarni hisobga olgan holda, turli faoliyat sohalaridagi tashkilotlar uchun IP-telefoniya loyihasi ishlab chiqilmoqda.
IP telefoniya nima
IP telefoniya - bu Internet kanallari yordamida amalga oshiriladigan telefon aloqa tizimi. Bunday tizimlarni turli faoliyat sohalaridagi tashkilotlarda tobora ko'proq topish mumkin. Statistik ma'lumotlarga ko'ra, IP-telefoniya yechimlari savdo va xizmat ko'rsatish korxonalari uchun eng ko'p talabga ega.
Tizim an'anaviy telefon tarmog'i abonentlari uchun mavjud bo'lgan barcha funktsiyalarni, ya'ni terish, qo'ng'iroqlarni qabul qilish va ovozli xabarlarni yozib olish imkonini beradi. Qo'shimcha uskunani o'rnatishda foydalanuvchi video qo'ng'iroqlarni amalga oshirishi, konferentsiyalar yaratishi va h.k.
IP-telefoniya tizimi - bu dasturiy va texnik vositalar to'plami bo'lib, ulardan birgalikda foydalanish belgilangan funktsiyalarni bajarishga imkon beradi. IP-telefoniyani loyihalash va amalga oshirish ob'ektning xususiyatlarini va mijozning istaklarini hisobga olgan holda individual ravishda amalga oshiriladi. O'rnatish ishlarining murakkabligi va umuman tizimning narxi tanlangan uskunaga bog'liq.
Tizim standart telefon tarmog'ining foydalanuvchisi uchun mavjud bo'lgan barcha funktsiyalardan foydalanish imkonini beradi. Bularga quyidagilar kiradi:
• Raqam terish;
• Terish;
• Ovozli aloqa.
Bundan tashqari, zamonaviy uskunalar sizga ilg'or imkoniyatlarni olish imkonini beradi, masalan, video qo'ng'iroqlarni amalga oshirish.
Ushbu turdagi aloqadan foydalanish har xil o'lchamdagi tashkilotlar uchun dolzarbdir. Statistik ma'lumotlarga ko'ra, bular asosan savdo va xizmat ko'rsatish korxonalaridir. IP-telefoniya - bu butun tarmoqning barqaror ishlashini ta'minlaydigan dasturiy va apparat vositalarining kombinatsiyasi. Loyihani ishlab chiqish va IP-telefoniyani hisoblash har bir tashkilot uchun uning xususiyatlarini (tuzilmasi, xodimlar soni, faoliyat sohasi va boshqalar) hisobga olgan holda individual ravishda amalga oshiriladi. Batafsil ma'lumot
IP telefoniya qanday ishlaydi
Tizimning tarkibi mutaxassislar tomonidan individual ravishda tanlanadi. Tizimning funksionalligi, shuningdek, uning ishlash tezligi va xavfsizligi o'rnatilgan uskunaning xususiyatlariga bog'liq. Tashkilotlar uchun bunday tizimlarning xilma-xilligiga qaramay, ular umumiy ish printsipi bilan birlashtirilgan.
• Kiruvchi ovozli qo'ng'iroq kompyuterga yoki maxsus telefonga yuboriladi. Ovozni takrorlash uchun karnay ishlatiladi.
• Tizim maxsus telefon yoki kompyuterdan foydalanmasdan ham ishlashi mumkin. Oddiy telefon apparatini maxsus IP shlyuz bilan birgalikda ishlatish juda mumkin. Xuddi shu shlyuz uyali telefonlarga qo'ng'iroq qilish uchun ishlatiladi.
• Maxsus dastur - kodek yordamida ovoz analog signalga aylantiriladi va keyin Internet kanali orqali uzatiladi. Kodekdan foydalanish signal sifatini yaxshilash va uning uzatish tezligini oshirish imkonini beradi.
• Aloqa xavfsizligini oshirish uchun uzatiladigan signallarni shifrlash uchun maxsus dasturlar qo'llaniladi.
Tizimning funksionalligini kengaytirish uchun turli xil qo'shimcha uskunalar qo'llaniladi. Uning mavjudligi va turi mijozning xohishiga qarab tizimni loyihalash bosqichida tanlanadi.
Tizimdan foydalanishning afzalliklari va kamchiliklari
IP-telefoniyadan foydalanish tashkilot tomonidan taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini oshirish imkonini beradi. Bunday tizimni kompaniyada joriy etish sizga quyidagi afzalliklarni olish imkonini beradi:
• Pulni sezilarli darajada tejash. Bu, ayniqsa, ko'plab shaharlararo qo'ng'iroqlar amalga oshiriladigan korxonalar uchun to'g'ri keladi. Bunday ulanishning daqiqasi narxi an'anaviy telefon aloqasiga qaraganda ancha past.
• O'tkazilgan ma'lumotlarning to'liq maxfiyligi va xavfsizligi.
• Agar kerak bo'lsa, qatorlar sonini ko'paytirish imkoniyati. Bunday holda, abonent hech qanday qo'shimcha xarajatlarni o'z zimmasiga olmaydi.
• Masofadan qat'iy nazar aloqaning yuqori sifati (aloqa kanalining og'ir tirbandligi holatlarida signalning yomonlashishi kuzatilishi mumkin).
Bunday tizimdan foydalanishning kamchiliklari maxsus jihozlarni sotib olish zaruriyatini o'z ichiga oladi. Shuni ta'kidlash kerakki, ushbu toifadagi xarajatlar bir martalikdir. Tizimdan faol foydalanish bilan aloqa xizmatlarini tejash tufayli uskunaning narxi tezda qoplanadi.
O'rnatish va ishlatish xususiyatlari
IP-telefoniyani loyihalash va maxsus jihozlarni o'rnatish ob'ektning xususiyatlarini hisobga olgan holda mutaxassislar tomonidan amalga oshiriladi. Turli o'lchamdagi tashkilotlar uchun aloqa kanallarining kutilgan yukiga qarab tanlanadigan turli xil uskunalardan foydalanish mumkin.
Mutaxassislar bilan bog'lanish sizga ma'lum bir kompaniya uchun eng mos bo'lgan yuqori sifatli aloqa va uskunalarni olish imkonini beradi.
Umuman olganda, bunday aloqa turidan foydalanish tashkilotlarga keng imkoniyatlar yaratadi. Tashkilotlarda IP telefoniyaning joriy etilishi barqaror, yuqori sifatli signalni olish va shu bilan birga telefon provayderlari xizmatlarini sezilarli darajada tejash imkonini beradi.
Tizimning asosiy elementlari
Har qanday IP telefoniya tizimi quyidagi asosiy elementlardan iborat:
• VoIP shlyuzi;
• Serverlarga kirish;
• Tarmoqni boshqarish va boshqarish moduli;
• Foydalanuvchi hisobi ma'lumotlar bazasi;
• Mijoz terminallari.
VoIP shlyuzi - bu avtobus yordamida bir-biriga ulangan kartalar tizimi (ovoz va interfeys). Ovozli kartalar ovozli signalni siqish va uni aloqa kanallari orqali uzatish uchun, interfeys kartalari telefon va internet ulanishlari o'rtasidagi aloqa uchun zarur.
Kirish serverlari tizimning barcha funktsiyalarini bajarishi uchun javobgardir - terish, terish, qo'ng'iroqlarni qabul qilish va hokazo. Ko'pincha bunday serverlar Windows va Unix operatsion tizimlari bilan ishlaydigan dasturiy ta'minot shaklida amalga oshiriladi.
Foydalanuvchilarni ro'yxatga olish ma'lumotlar bazasi abonentlar haqidagi barcha ma'lumotlarni o'z ichiga oladi va ko'rsatilayotgan xizmatlar darajasini belgilaydi.

Проектирование и Монтаж Сетей IP-телефонии и Традиционной Связи Под Ключ
Использование IP-телефонии актуально для многих организаций, в особенности, осуществляющих активную работу с клиентами. Использование такой системы позволяет решить множество задач и облегчить деятельность абонентского отдела организации. Проектирование и установка оборудования для реализации системы выполняется специалистами с учетом особенностей организации. Задача клиента на начальном этапе работы - предоставить исполнителю полную и актуальную информацию об организации. С учетом предоставленных сведений разрабатывается проект IP-телефонии для организаций различных областей деятельности.
Что такое IP-телефония
IP-телефония - это система телефонной связи, реализованной с помощью интернет-каналов. Такие системы все чаще можно встретить в организациях различных сфер деятельности. По статистике, решения IP-телефонии наиболее востребованы для предприятий торговли и сферы услуг.
Система позволяет выполнять все функции, доступные абонентам традиционной телефонной сети, а именно дозвон, прием вызовов, запись голосовых сообщений. При установке дополнительного оборудования пользователь может получить возможность совершения видеозвонков, создания конференций и т.д.
Система IP-телефонии представляет собой совокупность программных и аппаратных средств, совместное использование которых позволяет выполнять заданные функции. Проектирование и внедрение IP-телефонии выполняется индивидуально с учетом особенностей объекта и пожеланий заказчика. От выбранного оборудования зависит сложность монтажных работ и стоимость системы в целом.
Система позволяет использовать все функции, доступные пользователю стандартной телефонной сети. К ним относятся:
• набор номера;
• дозвон;
• голосовое общение.
Кроме того, современное оборудование позволяет получить расширенные возможности, например, совершение видеозвонков.
Использование данного вида коммуникаций актуально для организаций различных масштабов. Как показывает статистика, в основном это - предприятия торговли и сферы услуг. IP-телефония представляет собой совокупность программного и аппаратного обеспечения, которое обеспечивает стабильную работу сети в целом. Разработка проекта и расчет IP-телефонии осуществляется индивидуально для каждой организации с учетом ее особенностей (структуры, численности персонала, сферы деятельности и т.д.).
Принцип работы IP-телефонии
Состав системы подбирается специалистами индивидуально. От характеристик установленного оборудования зависит функционал системы, а также скорость и безопасность ее работы. Несмотря на большое разнообразие подобных систем для организаций, их объединяет общий принцип действия.
• Входящий голосовой вызов поступает на компьютер или специальный телефонный аппарат. Для воспроизведения голоса используется динамик.
• Система может работать также без использования специального телефона или компьютера. Вполне может быть использован обычный телефонный аппарат совместно со специальным IP-шлюзом. Такой же шлюз используется для звонков на сотовые телефоны.
• При помощи специальной программы - кодека голос преобразуется в аналоговый сигнал, а затем передается по интернет-каналу. Использование кодека позволяет улучшить качество сигнала и увеличить скорость его передачи.
• Для повышения безопасности связи используются специальные программы шифрования передаваемых сигналов.
Различное дополнительное оборудование используется для расширения функционала системы. Его наличие и тип подбирается на этапе проектирования системы в зависимости от пожеланий заказчика.
Преимущества и недостатки использования системы
Использование IP-телефонии позволяет повысить качество услуг, оказываемых организацией. Реализация такой системы в компании позволяет получить следующие преимущества:
• Значительная экономия денежных средств. В особенности это актуально для предприятий, где совершается много междугородних звонков. Стоимость минуты такого соединения значительно ниже, чем при традиционной телефонной связи.
• Полная конфиденциальность и безопасность передаваемой информации.
• Возможность увеличения числа линий в случае необходимости. При этом абонент не несет никаких дополнительных расходов.
• Высокое качество связи, не зависящее от расстояния (ухудшение сигнала может наблюдаться в случаях сильной загруженности канала связи).
К недостаткам использования такой системы можно отнести необходимость приобретения специального оборудования. Следует отметить, что эта категория расходов является разовой. При активном использовании системы, стоимость оборудования быстро окупается, благодаря экономии на оплате услуг связи.
Особенности монтажа и эксплуатации
Проектирование IP-телефонии и монтаж специального оборудования выполняется специалистами с учетом особенностей объекта. Для организаций различных масштабов может использоваться разное оборудование, которое подбирается в зависимости от предполагаемой загрузки каналов связи.
Обращение к специалистам позволяет получить высокое качество связи и оборудование, максимально подходящее для данной компании.
В целом использование данного вида связи дает широкие возможности для организаций. Внедрение IP-телефонии в организациях позволяет получить стабильный качественный сигнал и при этом значительно сэкономить на услугах провайдеров телефонной связи.
Основные элементы системы
Любая система IP-телефонии состоит из следующих основных элементов:
• VoIP-шлюз;
• серверы доступа;
• модуль администрирования и контроля сети;
• база данных учета пользователей;
• клиентские терминалы.
VoIP-шлюз - это система плат (голосовых и интерфейсных), которые соединены между собой при помощи шины. Голосовые платы необходимы для сжатия голосового сигнала и передачи его по каналам связи, интерфейсные - для коммуникации между телефонной и интернет-связью.
Серверы доступа отвечают за выполнение системой всех ее функций - дозвона, набора номера, приема звонков и т.д. Чаще всего такие серверы выполняются в виде программного обеспечения, работающего с операционными системами Windows и Unix.
База данных учета пользователей содержит всю информацию об абонентах и определят уровень предоставляемых услуг.